Green Team
Projekt "Zielony Zespół" polega na przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii kadry do prowadzenia kursów praktycznej ochrony przyrody. Szkolenie odbędzie się w
Kingcombe Environmental Studies Centre i w kilku rezerwatach przyrody zarządzanych głównie przez organizacje społeczne. Zespół złożony z naukowców, urzędników, kierujących pracami, instruktorów zawodu i bhp i praktyków z organizacji pozarządowych, wziął udział w opracowanym na te potrzeby programie wymiany obejmującym wizyty studyjne i udział w szkoleniach dla odbiorców brytyjskich. Partnerem ze strony angielskiej jest
Butterfly Conservation.
Uczestnikami z Polski byli członkowie Stowarzyszenia Ekologicznego "Etna", Fundacji Ekorozwoju, pracownicy RDOŚ, Uniwersytetu Wrocławskiego i Technikum Leśnego w Miliczu.
Tematyka wymiany obejmowała wiele zagadnień powiązanych z ochroną przyrody:
- prawo i procedury administracyjne,
- ocena zagrożeń i planowanie zabiegów ochronnych,
- logistyka, wycena prac,
- techniki prac, obsługa narzędzi i inne.
Uczestnicy projektu byli trenerami, nauczycielami i organizatorami szkoleń. Reprezentowali administrację publiczną, szkolnictwo, mikro-przedsiębiorstwo i organizacje pozarządowe, a merytorycznie zagadnienia prawne, naukowe, praktyczne, organizacyjne, bhp. Nabyli nowej wiedzy i umiejętności w dziedzinach objętych szkoleniem a niektórzy znacząco zmienili rozumienie koncepcji ochrony przyrody. Już wdrażają w praktyce szkoleniowej doświadczenia z projektu. Planują także organizację regularnych kursów i przygotowują wnioski o ich finansowanie.
W trakcie wymiany, która odbyła się w okresie 27.08 - 11.09. 2011r uczestnicy zapoznali się z przykładami proejktów czynnej ochrony przyrody i związanych z nimi działań edukacyjnych i szkoleniowych, brali udział w praktycznych szkoleniach, prezentowali doświadczenia z Polski i poznawali Wielką Brytanię - jej przyrodę, kulturę i ludzi.
W programie znalazły się między innymi wizyty studyjne i robocze w:
W ramach
programu kulturalnego uczestnicy zwiedzali m.in. Jurassic Coast, Sherborne Castle, Old Harry Rocks, Stonehenge, zabytki Londynu.
Ekstensywny wypas też może być formą ochrony przyrody
Informacja opublikowana na stronie przez Stowarzyszenie Ekologiczne "Etna" w ramach projektu Stworzenie zespołu szkoleniowego z zakresu czynnej ochrony przyrody, sfinansowanego w ramach Programu uczenia się przez całe życie.
Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Niniejszy dokument odzwierciedla jedynie poglądy autorów i Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nim zawartych.