Powrót
KONKURS PLASTYCZNY
Pytania i Odpowiedzi



(15.03.2013) Co, jeśli konkurs wygra mieszkaniec Doliny Baryczy?
(05.03.2013) Czy możliwe jest nabycie poprzednich książek z serii Przyrodnicze rymowanki?
(02.03.2013) Na jaki adres mailowy mam wysłać pracę na konkurs?
(01.03.2013) Czy na pracy musi być zaplanowane miejsce pod wierszyk?
(01.03.2013) Jaka ma być rozdzielczość nadsyłanych prac?
(28.02.2013) Czy prace tworzone od razu w formie elektronicznej są dopuszczone do konkursu, czy wyłącznie na kartce papieru?



Pytanie (15.03.2013)
Czy uczestnik konkursu z Doliny Baryczy, jeśli wygra nagrodę główną, także otrzyma weekend w Dolinie Baryczy?

Odpowiedź
W takim wypadku będziemy negocjować ze zwycięzcą konkursu formę nagrody. Być może będzie skłonny(-a) poznać lepiej inny fragment zamieszkiwanego terenu pod opieką przyrodnika. Jesteśmy też w stanie rozważyć w takiej sytuacji pobyt w innym atrakcyjnym przyrodniczo terenie. Zachęcamy więc do udziału również mieszkańców Doliny Baryczy i jej okolic.


Pytanie (05.03.2013)
Czy możliwe jest nabycie poprzednich książek z serii Przyrodnicze rymowanki?

Odpowiedź
TAK. Książeczki te, jak również Historię perkoza Fistaszka można nabyć internetowo w księgarni www.przyrodnicze.pl, a także bezpośrednio w Stowarzyszeniu, po przesłaniu maila na adres: se.etna@wp.pl. Z tym, że pierwsza w serii Żabia gromada jest już dostępna tylko poprzez przyrodnicze.pl


Pytanie (02.03.2013)
Na jaki adres mailowy mam wysłać pracę na konkurs?

Odpowiedź
Prace prosimy przesyłać na adres Stowarzyszenia: se.etna@wp.pl


Pytanie (01.03.2013)
Rozumiem, że na pracy musi być zaplanowane miejsce pod wierszyk i w związku z tym cała kartka nie może być zaaranżowana. Czy dobrze to rozumiem ?

Odpowiedź
Tak, podobnie jak na przykładowej stronie z płaskonosem (zamieszczonym przy tekstach ogłaszających kolejne gatunki), rysunki będą znajdować się obok tekstu. Dlatego podajemy liczbę wersów, jakie ma wiersz opisujący dany gatunek. Na przykładowym obrazku widać, ile miejsca zajmuje wiersz mający 10 linijek.
Na stronie znajdzie się także tytuł wierszyka, którym będzie nazwa przedstawionego gatunku.
Prace, które nie bedą przygotowane w sposób wypełniający zaplanowaną przestrzeń także mogą zostać wybrane, ale wtedy bedą musiały być bardziej przetworzone, by dostosować je do miejsca na stronie.
Rozmycie tła (brzegów obrazka) bedzie wykonane w ramach przygotowania do druku, autor może po prostu zapełnić większą przestrzeń, pamiętając, że skrajne fragmenty będą widoczne słabiej, a przy marginesie zupełnie znikną.
Format wydawnictwa to 20x20cm.


Pytanie (01.03.2013)
Jaka ma być rozdzielczość nadsyłanych prac?

Odpowiedź
Prace przygotowane technikami tradycyjnymi i skanowane lub w ostateczności (np. gdy technika pracy nie pozwala na skanowanie) fotografowane należy przysłać w rozmiarze ekranowym, czyli rzędu 1000x1000 pikseli. Format obrazu jest dowolny, ale najpraktyczniejszy na tym etapie jest format jpg.
Prace wykonywane techniką komputerową muszą mieć oryginalną rozdzielczość 300 pikseli na cal, co przy formacie 20x20cm, daje obraz o rozmiarach około 2500x2500 pikseli. W pierwszym etapie można nadesłać obraz mniejszy, a autorów prac nagrodzonych poprosimy o przysłanie wersji w pełnej rozdzielczości i formacie, jaki został zastosowany.


Pytanie (28.02.2013)
W regulaminie napisane jest, że dopuszczalna jest dowolna technika, ale jednocześnie wymagane jest nadesłanie oryginału pracy w razie wyróżnienia. Co w takim razie z pracami tworzonymi w formie elektronicznej, dla których nadesłany mailem plik będzie już oryginałem? Czy takie prace też są dopuszczone do konkursu, czy tylko te tworzone na kartce papieru?

Odpowiedź
Prace wykonane techniką elektroniczną też są dopuszczalne. Jeśli przysłany zostanie oryginał w formie, w jakiej powstał, to dosyłanie pracy ponownie nie będzie potrzebne.
Może się zdarzyć, że praca przysłana jako zgłoszenie na konkurs będzie np. w mniejszej rozdzielczości lub scalona do jednej warstwy, np. do formatu jpg. Potem mogłaby być przysłana w wersji, również elektronicznej, ale w innym formacie.
Podział na warstwy może bardzo pomóc przy składzie. Jak widać na załączonym (przy opisach zadań) przykładzie z innej książeczki, w serii Przyrodnicze rymowanki stosujemy rozmycie tła, co jest dla składającego łatwiejsze i daje lepszy efekt, gdy nie jest ono połączone z pierwszym planem.

















Powrót