Trzecie międzynarodowe warsztaty "Sustainable Development in Lake Areas" odbyły się w miasteczku Bled i Triglavskim Parku Narodowym w Słowenii w dniach 21-25.04.2010 r. Uczestniczyli w nich reprezentanci kilkunastu krajów europejskich, a najliczniejsza, dziewięcioosobowa grupa przybyła z Polski. Wszyscy reprezentowaliśmy instytucje będące członkami Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo dla Doliny Baryczy". Poszczególne osoby pracują i działają we władzach lokalnych i ich jednostkach (gminy Żmigród, Odolanów, Przygodzice, Krośnice) bądź stowarzyszeniach i fundacjach, Fundacja Doliny Baryczy, Towarzystwo Miłośników Przygodzic i inne. Stowarzyszenie Ekologiczne "Etna" zorganizowało wyjazd. Mimo niesprzyjających warunków po wybuchu wulkanu Eyjafjöll, większość zgłoszonych dotarła na warsztaty. Wybuch okazał się stosunkowo słaby (2-3, w skali 0-8), podobny do tych, jakimi popisała się w 2002 i 2003 roku Etna, w skali świata zdarzający się praktycznie każdego roku. Tylko zazwyczaj chmura pyłów przemieszcza się w strony mniej zamieszkałe i nie powoduje takiego zamieszania.
Wracając do warsztatów - dyskutowaliśmy oczywiście nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju obszarów cennych przyrodniczo, przede wszystkim w kontekście lokalnych działań, które mogą być budowane i realizowane oddolnie. Niemniej zwrócono także uwagę na to, że bez rozwiązań systemowych, globalnych, te rozwiązania będą skazane na niepowodzenie. Peter Lengyel (choć jego nazwisko po węgiersku znaczy Polak, jest Węgrem z północnej Rumunii), podkreślił, że pojemność ekologiczną Ziemi my ludzie przekroczyliśmy o 30-40 procent, a rozwój zrównoważony można osiągnąć TYLKO przy znaczącym ograniczeniu obciążeń dla środowiska i utrzymaniu zdrowych ekosystemów, w których obok funkcjonują między innymi duże drapieżniki i obszary dzikie, rządzące się prawami przyrody.
Organizatorzy warsztatów planują zgłoszenie wniosków w sprawie polityki europejskiej na kolejne okresy finansowania. Dyskusja w sprawie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 już się rozpoczyna, jest to najlepszy czas na zgłaszanie postulatów do Komisji Europejskiej, które może składać każdy. Aby głos ten był usłyszany, dobrze, by reprezentował znaczącą grupę.
W przerwach w dyskusjach podziwialiśmy piękno jedynego słoweńskiego parku narodowego oraz jezior Bledzkiego i Bohinjskiego.
Podczas warsztatów planowane były również przyszłe międzynarodowe przedsięwzięcia. Uczestnicy mogli wybrać projekty najbardziej ich interesujące. Wybrano trzy tematy: edukacyjny, eko-turystyczny oraz praktycznej ochrony przyrody. Nasi przedstawiciele uczestniczyli we wszystkich grupach. Mamy nadzieję, że praca ta zaprocentuje konkretnymi działaniami na rzecz naszego regionu oraz przyrody całej Europy.