W sierpniu (3-17.08), w ramach European Conservation Action Network przyjechało do nas 17 wolontariuszy z Anglii. Anglicy przybyli aby wspólnie z nami ochotniczo pracować dla polskiej przyrody. Stowarzyszenie Etna zapewniło zaplecze socjalne oraz front robót.
Opiekunem grupy był nasz wiceprezes Roman Guziak. Anglicy wraz z wolontariuszami z Polski wykonali ogromną pracę przy utrzymaniu siedlisk dla rzadkich gatunków ptaków żyjących w Dolinie Baryczy. Warto podkreślić, że niektóre gatunki ptaków żyją wyłącznie w terenach otwartych. Wycinanie krzewów laikowi nie kojarzy się z działaniem dla przyrody, ale usunięcie tych zarastających siedliska rzadkich gatunków jest dla ich przetrwania niezbędne. Dzięki wskazówkom i nadzorowi ornitologów z Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. Józefa Witkowskiego i mgr Beaty Orłowskiej prace prowadzone były tam, gdzie były niezbędne i pożyteczne.
Nasza przyroda i region zrobiły na gościach duże wrażenie. Mieli okazję zwiedzić wiele stawów oraz atrakcje kultury jak dworek myśliwski Radziwiłłów w Antoninie czy ruiny pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie. Odbyła się także impreza integracyjna na terenie stawów w "Ostoi" w Miliczu oraz spływ kajakowy Baryczą. Organizatorzy obozu Nigel Spring i Kathy Henderson - zdeklarowali się w kolejnych latach również przyjeżdżać do pracy w Dolinę Baryczy z kolejnymi grupami wolontariuszy.
Obóz wolontariuszy z Anglii finansowany był przez program Unii Europejskiej Leonardo - Lifelong Learning Programme. Udział polskiej grupy był możliwy dzięki wsparciu Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - w ramach projektu nr 2206 Reaktywacja Stowarzyszenia Ekologicznego "Etna".